„Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii”

  14 czerwca 2024 roku Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach w swoim Ośrodku Terapeutycznym w Smolnikach wraz z partnerem honorowym Stowarzyszeniem Menagerów Opieki Zdrowotnej zorganizowali konferencję naukową pod tytułem „Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii”. Konferencja poświęcona była wyzwaniom, przed którymi staje współczesna psychiatria i psychoterapia.

  Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny dotyczący kierunków przekształceń w psychiatrii ze stanu obecnego do przyszłości. Dyskusję prowadziła Pani dr Iwona Mazur z udziałem Pani Wicemarszałek woj. podlaskiego – Wiesławą Burnos, mec. Anną Rzemek- Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ, Bożeną Łapińską – Dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, Panem Waldemarem Kwaterskim – Dyrektor Szpitala w Sejnach oraz Bogdanem Minkiewiczem – zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.

„Bez wątpienia w województwie podlaskim w ciągu ostatniego czasu zadziało się bardzo dużo dobrych rzeczy. Zaczęły powstawać nowe ośrodki środowiskowej opieki dla dzieci są w każdym powiecie. Placówka w Suwałkach rozwija się dynamicznie, szybko wychodzi naprzeciw wszelkim oczekiwaniom. Bardzo się z tego cieszę– powiedziała Pani Wicemarszałek Wiesława Burnos.”

  Natomiast Bożena Łapińska – Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach mówiła o ważnej roli jaką odgrywa aktywizacja ruchowa w terapii pacjenta.

„Szczególnie zależy mi na tym, żeby pokazać i mówić o tych formach terapeutycznych, które nie są popularne. My bardzo intensywnie rozwijamy stronę psychoterapeutyczną, bo według najnowszych badań psychiatria skręca w tę stronę.”

  Konferencja w Smolnikach była doskonałą okazją do wysłuchania szeregu interesujących wykładów specjalistów z dziedziny psychiatrii. Specjalista geriatrii dr Michał Naczas opowiadał o znaczeniu aktywnej terapii w psychogeriatrii, oraz o problemach z jakimi zmagają się starsze osoby.

  Mindfulness, czyli trening uważności to wykład prowadzony przez Dariusza Wierzbińskiego, który mówił między innymi o tym, jak ważne jest pozytywne myślenie.

  Do aktywnej formy uczestnictwa w wykładach doszło podczas części warsztatowej spotkania. Odbył się pokaz Tai chi Chuan czyli bezpiecznej formy rekreacji ruchowej oraz zajęcia prawidłowego oddychania, które ma znaczący wpływ na terapię.

  „Terapia skręca w naturę” to wykład o ornitologii terapeutycznej, w której dr Sławomir Murawiec opowiadał o ptakach występujących na naszym terenie.

  Związek między psychoterapią a duchowością chrześcijańską przedstawił ks Jacek Chałko.

  Na zakończenie konferencji Pani dr Iwona Mazur opowiadała o doświadczeniach europejskich w terapii aktywnej.

  Zakończyliśmy drugą konferencję w Smolnikach. Dziękujemy za liczne przybycie i aktywny udział. Forma i miejsce spotkania była na tyle atrakcyjna, że chciało by się powiedzieć do zobaczenia. Na pewno tematów na kolejny cykl wykładów nie zabraknie.

Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii

Rozmowa podczas konferencji Obrazy na sztalugach

Widok rozmowy , panelu dyskusyjnego Wykładowca tłumaczy obrazek ze statystykami

Wspólne zdjęcie z konferencji Wykładowca opowiada o pozytywnym myśleniu, jak ważne jest w psychoterapii

Warsztaty z oddychania Wykład o ornitologii terapeutycznej

Widok Konferencji, dyskusja trwa pokaz Tai chi Chuan

Warsztaty ruchowe pokaz Tai chi Chuan Pani dr Iwona Mazur opowiadała o doświadczeniach europejskich w terapii aktywnej.

 

 

Logo patrona honorowego