Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
I POZIOM REFERENCYJNY
Aktualne wydarzenia w Ośrodkach są udostępniane na stronie: http://spspzoz.pl/category/aktualne-wydarzenia-w-osrodkach/
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny – wprowadza nowy model opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizującej obowiązek szkolny oraz młodzieży kształcącej się w szkołach ponadpodstawowych.
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży oferuje :
- pełną diagnostykę psychologiczną,
- psychoterapię indywidualną, grupową i rodzinną,
- wsparcie psychologiczne i środowiskowe.
Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie.
W okresie pandemii COVID-19 Personel Ośrodka udziela świadczeń za pomocą systemów teleinformartycznych (teleporady) oraz w środowisku.
Bezpłatne porady psychologiczne i psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży jest w tzw. I stopniu referencyjnym jako Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Młodzi pacjenci mogą skorzystać z oferty bez skierowania lekarskiego. Takie ośrodki będą udzielać pomocy tym dzieciom, które nie potrzebują lekarza psychiatry lub farmakoterapii. W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie czy wieku dorastania, można bowiem udzielić skutecznej pomocy za pomocą takich interwencji jak psychoterapia indywidualna i grupowa, terapia rodzinna czy praca z grupą rówieśniczą. Warunkiem jest wczesna reakcja na pojawiające się problemy.
Informujemy, że w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach został uruchomiony Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny z siedzibą :
w Suwałkach, ul. Szpitalna 62, tel. 508 280 652
w Żubrynie 17, tel. 508 280 126
w Sokółce, ul. Wł. Broniewskiego 2, tel. 508 280 237
w Augustowie, ul. Komunalna 2, tel. 508 280 634
w Sejnach, ul. Wojska Polskiego 60 D, tel. 508 280 439
w Mońkach, al. Wojska Polskiego 56A, tel. 533 810 201
Harmonogram pracy Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
|
Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach ul. Szpitalna 62, 16-400 Suwałki, tel./fax (0-87) 5626402, www.spspzoz.pl e-mail: sekretariat@spspzoz.pl |
![]() |
Leczenie psychiatryczne i uzależnień dzieci i młodzieży*
W III poziomach referencyjnych
Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy, a jego stan psychiczny przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w życiu społecznym lub w edukacji, skorzystaj z pomocy specjalistów
Każdy ze specjalistów może pomóc w terapii Twojego dziecka. Lekarz psychiatra postawi diagnozę, zaleci psychoterapię lub farmakoterapię. Psycholog postawi diagnozę psychologiczną, oceni stan zdrowia i sporządzi plan terapeutyczny.
Leczenie psychiatryczne oraz leczenie uzależnień dzieci i młodzieży, odbywają się w trybach:
- ambulatoryjnym (porady lekarskie, psychologiczne lub sesje psychoterapeutyczne)
- środowiskowym (wizyty domowe lub środowiskowe)
- dziennym (opieka lekarska, zajęcia terapeutyczne oraz sesje psychoterapeutyczne zorganizowane w ramach leczenia, 3 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu, przez określony czas)
- stacjonarnym (całodobowy pobyt w oddziale).
Jeżeli leczenie ambulatoryjne, środowiskowe lub dzienne nie przynoszą efektów terapeutycznych, pacjent jest kierowany na leczenie w trybie stacjonarnym. Wszystkie tryby uzupełniają się w leczeniu.
Każda z form leczenia pomaga dzieciom i młodzieży:
- doświadczającym sytuacji kryzysowych
- chorującym psychicznie lub
- uzależnionym.
Organizacja opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce
Pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży udzielana jest na trzech tak zwanych poziomach referencyjnych, zgodnie z potrzebami pacjentów.
Poziom referencyjny określa formę uzupełniającej się wzajemnie opieki, jaką może być objęty pacjent:
- I poziom – pomoc w warunkach ambulatoryjnych w poradni psychologicznej udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych
- II poziom – opieka dzienna lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych
- III poziom – opieka w szpitalu, w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym. Pomocy w nim udzielają lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi.
I poziom – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w strukturze Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ Ośrodki zlokalizowane; Suwałki, Żubryn, Augustów. Mońki, Sejny, Sokółka.
W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi możesz skorzystać z ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny. Świadczenia przeznaczone są dla dzieci oraz młodzieży do 21. roku życia, do ukończenia nauki w szkole ponadpodstawowej. Osoby poniżej 18. roku życia powinny mieć zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń.
W Ośrodku możesz skorzystać z takich świadczeń, jak:
- porada psychologiczna diagnostyczna
- porada psychologiczna
- sesja psychoterapii indywidualnej
- sesja psychoterapii rodzinnej
- sesja psychoterapii grupowej
- sesja wsparcia psychospołecznego
- wizyta, porada domowa lub środowiskowa
- wizyta osoby prowadzącej terapię środowiskową.
Świadczenia realizowane są przez zespół specjalistów: psychologa, psychoterapeutę oraz terapeutę środowiskowego.
Do świadczeń realizowanych przez ośrodek nie jest wymagane skierowanie.
Opieka w ramach I poziomu referencyjnego oparta jest przede wszystkim na realizacji świadczeń w środowisku.
Z tego powodu zalecany jest wybór placówki jak najbliżej miejsca zamieszkania.
II poziom – Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży
W przypadku potrzeby uzyskania porady lekarza psychiatry możesz skierować się do: Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – II poziom referencyjny – w którym w ramach;
- Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży realizowane są świadczenia ambulatoryjne przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów
- Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży, realizowane są świadczenia dzienne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych oraz pielęgniarki.
Do świadczeń realizowanych w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci w zakresie II poziomu referencyjnego skierowanie nie jest wymagane. Skierowanie jest wymagane do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży.
III poziom – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej
W ramach oddziału psychiatrycznego dla dzieci realizowane są świadczenia stacjonarne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych. Do świadczeń realizowanych w zakresie III poziomu referencyjnego wymagane jest skierowanie. Dostaniesz je od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub z prywatnego gabinetu lub postanowieniem sądu.
- Wystawione przez lekarza skierowanie do szpitala jest ważne 14 dni.
- Nie ma podziału na rejony.
- Zwykle dziecko zostanie skierowane do oddziału najbliższego miejsca zamieszkania, a czasami do miejsca, w którym akurat przebywa (np. podczas wakacji).
- Jeżeli Twoje dziecko powinno nagle i pilnie znaleźć się w szpitalu, zostanie przyjęte do najbliższego z wolnym miejscem.
W stanie nagłego zagrożenia życia możesz zgłosić się do ośrodka III poziomu referencyjnego (szpitala) bez skierowania.
Jeśli nastolatek ukończył 16 lat i więcej, zostanie zapytany o zgodę na hospitalizację. Muszą się na nią zgodzić też rodzice lub przedstawiciele ustawowi. Jeśli są w tej kwestii odmiennego zdania, decyzję podejmuje sąd rodzinny. W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia możliwe jest przyjęcie bez tej zgody do szpitala lub oddziału psychiatrycznego. Każdorazowo musi być one zatwierdzone przez sąd rodzinny.
*źródło strona : Rzecznik Praw Pacjenta leczenie psychiatryczne dzieci i młodzieży.