Europejski Tydzień Szczepień

24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia, realizowana i wspierana na poziomie krajowym i lokalnym przez państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia. Celem Tygodnia Szczepień w Polsce
jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych  i indywidualnych – poprzez: podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

Gdzie szukać informacji

W 2007 r. powstał portal Szczepienia.info – z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego i we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii.

Jego powstanie było związane z planem WHO utworzenia sieci portali informujących o bezpieczeństwie szczepień w różnych językach europejskich (Vaccine Safety Network). Portal posiada akredytację WHO i jest na liście stron internetowych polecanych jako rzetelnie i wiarygodnie informujących o szczepieniach. Portal jest również wymieniany jako obiektywne źródło informacji na Europejskim Portalu Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejskiej Agencji Leków. Informacje prezentowane na portalu są skierowane zarówno do pacjentów, jak i do profesjonalistów medycznych.