Światowy Dzień AIDS

1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

 

                 Obchody Światowego Dnia AIDS zostały ustalone na 38 sesji zgromadzenia ONZ 27 października 1998 roku. Dzień ten przypomina nam, że epidemia HIV jest ciągle aktualnym problemem zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek zakaźności wśród osób zakażonych wirusem HIV, a co za tym idzie spadek liczby zachorowań na AIDS. Dzięki zastosowaniu coraz to nowszej generacji leków zmieniło się oblicze choroby- ze śmiertelnej na przewlekłą. Nowoczesne leki pozwalają osobom zakażonym HIV w miarę normalnie funkcjonować  opóźniając skutecznie rozwój wirusa w organizmie, a tym samym opóźniając rozwój pełnoobjawowej choroby.

               Zmienił się również profil osób, które zakażają się wirusem HIV. Już nie mówi się o szczególnych grupach ryzyka, lecz o zachowaniach ryzykownych, które narażają na zakażenie. Wirusem HIV można zakazić się trzema drogami poprzez kontakt z krwią chorego, stosunki seksualne z osobą zakażoną oraz przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko. Pomimo , że epidemia HIV jest znana od wielu lat, niektórzy ludzie wciąż myślą, że HIV ich nie dotyczy, lecz prawdą jest, że dotyczy wszystkich. Obecnie w Polsce od początku epidemii w 1985r. Do maja 2018 roku zakażonych ogółem jest 23153 osób, 3612 osób zachorowało na AIDS, a 1398 chorych zmarło.Od 1 stycznia do 31 sierpnia bieżącego roku w Polsce odnotowano  663 przypadki zakażenia wirusem HIV, 69 zachorowań na AIDS i 15 zgonów z powodu Aids, w tym w województwie podlaskim zarejestrowano 16 przypadków  zakażeń wirusem HIV, 2 zachorowania na AIDS oraz 3 zgony z powodu AIDS. Nie znaleziono jeszcze skutecznej szczepionki  na AIDS, a leki dostępne w terapii mają za zadanie opóźniać rozwój choroby. W związku z tym najskuteczniejszą metodą uniknięcia zakażenia wirusem HIV jest profilaktyka. Szczególnie ważny jest mądry wybór  partnera  seksualnego, a przede wszystkim dbanie o swoje bezpieczeństwo.

                W celu uniknięcia przypadkowego zakażenia  warto znać swój status serologiczny i przebadać się w kierunku zakażenia wirusem HIV. Badania w województwie podlaskim można przeprowadzić w dwóch miejscach:

  1. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny Anonimowego i Bezpłatnego Testowania w kierunku HIV (bez skierowania)

ul. Gen. J. Bema 2

15-369 Białystok

Pokój nr 011(poziom-1)

Godziny otwarcia: poniedziałki i środy 15:00- 17:30

  1. Punkt Konsultacyjny przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ( tylko ze skierowaniem od lekarza tak jak do poradni specjalistycznej)

ul .Żurawia 14

15-540 Białystok

Pawilon C,  niski parter

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 8:00-18:00