Oddział Terapii i Rehabilitacji Nerwic – Smolniki 9

 

Ośrodek Terapeutyczny w Smolnikach
– Terapia i Rehabilitacja Nerwic

 

 

Ulotka Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach. Terapia i Rehabilitacja Nerwic. Strona pierwsza.        Ulotka Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach. Terapia i Rehabilitacja Nerwic. Strona druga.

 

   Naszym celem jest zapewnienie pacjentom fachowej i kompleksowej opieki odpowiadającej wymaganiom współczesnej wiedzy medycznej i psychologicznej. Mieścimy się w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie Jeziora Hańcza otoczeni „Bieszczadami Północy”. Pacjenci korzystają z wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych a zimą wokół jest kilkanaście biegowych szlaków narciarskich.

   Specjalizujemy się w psychoterapii zaburzeń: nastroju, depresyjnych, nerwicowych, osobowości. Ośrodek jest jednym z kilku działających w Polsce całodobowych ośrodków terapeutycznych zajmujących się leczeniem nerwic, zaburzeń nastroju w tym depresji, zespołów behawioralnych, zaburzeń osobowości i zachowania i innych zaburzeń niepsychotycznych, gdzie dominującą procedurą leczniczą jest psychoterapia. Procedura leczenia obejmuje stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne. Dla realizacji tych zadań, w ramach struktury organizacyjnej funkcjonuje oddział – terapia i rehabilitacja nerwic. Proponowana przez nas oferta terapeutyczna uwzględnia różnorodność form oddziaływań, wykorzystujemy szeroki wachlarz technik, opierających się na nowoczesnych podejściach w pracy z klientem, w tym związanych z terapią otaczająca przyrodą, która sama w sobie jest lecząca. Zatrudniamy profesjonalny i kompletny personel medyczny, psychologiczny i terapeutyczny.

   Terapia odbywa się w oparciu o świadczenia kontraktowane przez Podlaski OW NFZ.

Czym jest psychoterapia
  Psychoterapia jest to proces, podczas którego w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji i wsparcia można zrozumieć źródła i znaczenie doświadczanych problemów. Pozwala to uzyskać lepszy wgląd w siebie i w swoje trudności, zrozumieć związek między tym, co osoba przeżywa, albo czego doświadczyła w przeszłości a jej bieżącymi problemami życiowymi. Skutkuje to lepszym komfortem życia i zwiększa wpływ na pokonywanie trudności w codzienności, zmniejsza albo eliminuje objawy nerwicowe, poprawia komunikację z innymi ludźmi. Jest to skuteczna forma leczenia zaburzeń na podłożu nerwicowym i osobowościowym pacjentów, wspiera również rozwój osobisty.

Psychoterapia grupowa szczególnie zalecana gdy:

  • występują problemy w relacjach z ludźmi (np. lęk przed bliskością, oceną, odrzuceniem, wypowiadaniem swojego zdania, trudność powiedzenia „nie” albo odmowy innym);
  • chcesz się dowiedzieć jak postrzegają Cię inni i jak funkcjonujesz w grupie;
  • chcesz przejrzeć się swoim relacjom z bliskimi, przeanalizować dotychczasowe ważne związki i ich wpływ na Twoje życie.
  • chcesz lepiej komunikować własne potrzeby i oczekiwania – chcesz nauczyć się słuchać i przyjmować opinie innych.

 

Zasady i tryb przyjęć

  Do leczenia w OTiRN kwalifikowani mężczyźni i kobiety od 18 roku życia z rozpoznaniami (według ICD-10):
F40-F48 – zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną,
F50-F59 – zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi,
F60-F69 – zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych.

  Przyjęcia są dokonywane na podstawie skierowania lekarskiego po przejściu procedury kwalifikacyjnej. Termin kwalifikacji można ustalić telefonicznie dzwoniąc pod nr tel. 87 562 74 02 lub mailowo pisząc na adres sekretariat_otirn@spspzoz.pl Przeciwwskazaniami do leczenia w OTiRN są: ostry stan medyczny lub psychiatryczny (w tym zagrożenie samobójstwem), dyssocjalne zaburzenie osobowości, schizofrenia, uzależnienie od substancji/behawioralne z abstynencją krótszą niż 12 miesięcy, podwyższone prawdopodobieństwo używania przemocy.

 

Program terapeutyczny

  Podstawową formą oddziaływania terapeutycznego jest psychoterapia grupowa prowadzona w nurcie integracyjnym; sesje odbywają się cztery razy w tygodniu (dwa razy w tygodniu po dwie sesje 60-minutowe i dwa razy w tygodniu po dwie sesje 75-minutowe)
Pacjenci oddziału uczestniczą również w zajęciach takich jak:

  • psychoedukacja (raz w tygodniu przez 60 min.),
  • psychorysunek (raz w tygodniu przez 120 min.),
  • terapia zajęciowa (raz w tygodniu przez 150 min.),
  • trening uważności (pięć razy w tygodniu przez 45 min.),
  • aktywizacja behawioralna (trzy razy w tygodniu po 45 min.),
  • psychozabawa (raz w tygodniu przez 60 min.),
  • spotkania społeczności terapeutycznej raz w tygodniu.
    W trakcie pobytu do dyspozycji pacjenta są 3 rozmowy indywidualne z psychoterapeutą lub psychologiem.


Czas terapii

  OTiRN wynosi 12 tygodni. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w zależności od indywidualnych potrzeb po ustaleniu takiej zasadności w zespole terapeutycznym. W trakcie leczenia pacjenci mają możliwość korzystania z weekendowych przepustek co drugi tydzień po uzgodnieniu z zespołem terapeutycznym. Pierwsza przepustka po minimum 10 dniach pobytu na Oddziale.

 

 

Szpital Nerice smolniki

Ośrodek W Smolnikach Terapia Nerwic. Wygląd od strony podwórka.

Ośrodek w Smolnikach. Terapia i rehabilitacja nerwic. Widok korytarza w środku budynku. na stole i na parapetach kwiaty.

Ośrodek Terapeutyczny w Smolnikach. Terapia i rehabilitacja Nerwic. Wygląd od strony parkingu.

Oddział Terapii i Rehabilitacji Nerwic – Smolniki 9
Kontakt: 87 5627402, 87 5173209
Mail: sekretariat_otirn@spspzoz.pl